Csapjunk is a közepébe. A program elindítása után a Fájl/New-ban tudsz New Projectet indítani, ahol a beállításokat hagyva csak okézd le és már kezdheted is. Ekkor a következo látvány tárul eléd:





Tehát itt vagyunk. A zenéket és a frageket egyszeruen húzd bele a vágóablakba, mérettol függoen egy kis ido, míg be is illeszti.

Szalag kettévágása, levágása:
Sokan le akarnak vágni egy kis részt a fragbol, vagy zenébol. Ezt 2 módon tehetitek meg. Vagy a szalagra kattintva egy "s" betu lenyomásával (pirossal bekaríkázott rész), vagy egér folyamatos lenyomásával kijelölsz egy kisebb területet (akár csak 1 képkockát), del-lel törlöd, majd egyszeruen az egérrel lehúzod róla (az egeret odahúzod a szalag végéhez, megjelentik egy kis kocka egy nyillal és utána elkezded húzogatni) a nem kivánt részt (kékkel bekarikázott részek).





A kettévágásnál a zene szallagot is kettévágja és mindkét oldalán lehalkítja. A sarokban a halványkék háromszög jelzi (felso kép), hogy a halkítás/megvilágítás (videonál) nem egybol történik, hanem lassan halkul/sötétedik vagy hangosodik/fényesedik (alsó képen kiközelítva). A sötétkék az egybol bekövetkezo változást jelenti. (Alsó és felso képen egyaránt látható)





Lassítás:
Egy másik nagyon sokat kérdezett folyamat a lassítás. A lassításhoz a következot kell tenni. Jobb klikk a szalag felett, insert/remove Envelope/Velcoity





Ezután kapunk egy szép kis zöld csíkot. Ez jelenti a 100%os sebességet. Felfele húzva gyorsabb, lejebb húzva lassabb lesz a movie. [Figyelem! Az eredeti FPS szám a normális sebességre vonatkozik. Fele olyan gyorsan már a movie FPS száma is fele lesz, ami akardozást jelenthet (az emberi szem átlagosan 22-24 képkockát lát másodpercenként, elfölött kapunk mozgóképet, ezalatt már "laggol"). Amennyiben tudjuk, hogy ezt és ezt a részt lassítva akarjuk a movienkbe, úgy vagy az cl_avidemonál noveljük a számot, vagy a felvételnél a sebességet lassítsuk be még jobban, de összeillesztésnél figyeljünk az arányokra, hogy a 100%on a movie sebessége normális legyen (cl_avidemo 15 - 0,5-ös sebességnél bmp2avi-ban 30-as frame rate kell, cl_avidemo15 - 0,2-es sebességnél bmp2aviban 75-ös frame rate kell stb)] Ha a zöld csíkra kétszer kattintunk akkor odatesz nekünk egy kis kockát (piros karika) amit húzogatva a movienkat gyorsítjuk, lassítjuk. Amennyiben a movie túl gyors lesz, akkor újra meg fogja ismételni, amit fent egy kis bevágással jelez (kék karika). Ilyenkor a movie végét le kell vágni, vagy le kell húzni.
Ehhez hasonlóan müködik a hang állítása. Kattintsunk a hangszalagra és nyomjunk egy "v" betut. Ezután a hangszalagra kapnuk egy lila csíkot, amit ugyanígy tudunk állítani, de ezzel csak a hangszalag hang erejét tudjuk állítani (zöldel bekarikázott rész). Amennyiben egy új videoszalagot vagy hangszalagot szeretnék létrehozni, akkor egyszeruen csak húzzuk a fájl a lejebb lévo szalagokra, de különleges esetekben (lásd majd még lejebb) a szalag fölé kell tenni, ilyenkor azt a fájlt a legfelso szalag felé, a világoskékkel jelzett helyre húzd





Átvezetés:
Két szalagot úgy lehet egymásba vezeti, hogy fogjuk és az egyiket ráhuzzuk a másikra (vannak olyan problémák, hogy ezt valamiért nem engedi, csak mellétenni. Sajnos ez nem tudom mitol van, ha valaki meg tudja mondani, az fórumba írjon). Ilyenkor ilyen átfolyás lesz amit a szalagon a 6. és a 8. másodperc közt láttok. A másik lehetoség, hogy ezt az átfolyás helyére beillesztünk egy számunkra szebb váltást. Ezt a 9. és a 11. másodperc közt láthatjátok. A jobb alsó sarokban látható gyorsvideo laggolása nem jelenti azt, hogy a renderelés után is laggolni fog a rendes video, nem kell addognia. Ilyen extrémebb átfolyást úgy választhatsz ki, hogy a bal alsó sarokban trainsitions-ra kattintasz és ott a számodra megfelelot választod ki. Ábrák szépen mutatják is melyik mit csinál. Nem éri meg az egész moviet teletenni ilyenekkel, van amikor egy átvillanás vagy egy lapozásos átfolyás nagyon jól néz ki, de NEM kell a moviet tele pakolni ilyenekkel.





Szöveg írása a filmre:
Szöveget úgy tudsz beleírni a filmbe, hogy a bal alsó sarokban az alsó fülekbol kiválasztod a Media Generatorst, majd a bal oldali menükbol a Text-et. Itt kell nagyon odafigyelni, hogyha azt akarjuk, hogy a Text is látszodjon és a film is, akkor olyan Text-et válasszunk ki, ahol a háttér "kockás" vagyis átlátható és ezt a filmszalag FÖLÉ tegyük, NE ALÁ. Innen válaszd ki a neked megfelelot, majd a szöveg stíluás, betuméretét, tartalmát írd át a neked megfelelore. Innen még a végén a Credit Roll lesz számodra hasznos, a végén megjeleno stáblistához és egyébhez.





Effektezés:
Az egyik legtöbbet kérdezett dolog a moviek effektezése. Magunkaz az effekteket a bal alsó sarokban a Video FX fül alatt találjuk meg. Mint láthatjuk, iszonyat mennyiségu effekt áll rendelkezésünk. Egy filmszalagot többször is effektezhetünk. Amennyiben a filmszalag már tartalmaz egy effektet, akkor a pirosan bekarikázott részeken láthatjuk, hogy kékebb lesz a kis plusz jel és a jobb alsó sarokban is a gyors videoablakon láthatjuk a különbséget. Folyamatos lejátszásnál ez is belaggolhat, de renderelés után normális lesz.





Mindegyik effektnek van egy ablaka (a priosan bekarikázott kékesebb plusz jel, több effekt esetén a felso fülekbol a megfelelo effekt kiválasztásával), ahol láthatjuk az effekt erosségét. Van amikor csak 1 adatot kell változtatni, van amikor 3-4-et (pirosan bekarikázott rész). A másik folytos dolog, hogyha a filmszalagon azt akarjuk, hogy az effekt csak az egyik részén jelenjen meg, majd tünjön el vagy legyen erosebb. Ilyenkor a zölddel bekraikázott részen látható sávba kell kétszeres kattintással kockákat tenni, ahol minden kockánál meg kell adni az adatot. Így például meg tudjuk csinálni azt, hogy a filmszalag elején legyen egy eros zaj a filmben, majd kitisztul a kép, losz 2-3 fraget, és utána a zaj újra felerosödik és ellepi a képmezot (elso képkocka max noise level, következo kocka 0 noise level, utolsó kocka max noise level).





Fokuszálás:
Sokszor szeretnénk filmünk tetejérol, aljáról levágni egy kisebb részt, vagy éppen a filmszalag közepére, oldalára ráfokuszálni (ráközelíteni). A fókuszáláshoz szükséges ablakot a filmszalagon a pirossal bekarikázott részre kattintva hívhatjuk elo. Itt a kékkel bekarikázott részre kattintva tudjuk beállítani, hogy megtartsa-e az eredeti méretarányokat. Tehát ha a hosszúságát a felére változtatod, akkor a magaságát is a felére állítja automatikusan. Ezt kikapcsolva tudjuk a filmünk tetejérol levágni, lesötétítetni az oda nem illo hozott köröket és egyéb fölösleges dolgokat. A bekarikázott kék kör feletti kis kockát (Enable Snapping) kikapcsolva tudjuk megoldani, hogy ez a lehúzás ne ugráljon, hanem folyamatosan menjen. A film valamelyik oldaláról történo levágáshoz használd a rózsaszínnel bekarikázott oldaljelölo kockákat, vagy a nagyobban bekarikázott Width/Height adatok változtatásával (sokkal pontosabb). Ahhoz, hogy a filmnek a közepére rázommolj kapcsold be az elozo kékkel bekarikázott mütyürt. Ezután a sarkokban lévo kockákkal (lila karika) tudod a Fókuszt kicsinyíteni, vagy nagyítani, illetve a négyszélrózsás nyíl segítségével bárhova húzni. Lényegében ennek az opció segítségével lehet létrehozni a kép a képben figurát. A lényege, hogy az alapszalagot, ami a háttérben megy tegyük egy alsó videosávba. Azt amit lekicsinyítva szeretnénk az elotérben, azt tegyük egy felsobe, majd a lila kockát huzzuk kifelé a képbol. (tehát pl a jobb felso lila kockát még jobbra és fele húzzuk ki). Ezután nézzük meg, hogy hogyan néz ki a filmünk és ennek megfeleloen korrigáljuk.





Renderelés /A sony vegasos movie avi-vá varázsolása :) /:
Eloször is jelöld ki a részt amit renderelni akarsz. Ezután bal felso sarokban File majd fentrol valószínüleg a 6. kis izé a "Render as" lesz. Klikk ide, ezután a következot fogod látni:





Itt Fájlnévhez írj be valamit, Fájl típusa avi, Template pedig legyen default. Ezután klikk mellette a customra. Ekkora a következo jön be:





Ez a második oldal, te alapból az elso oldalt fogod látni, ott a project izét állítsd best-re majd alsó fülnél audio. Itt a hangot tudod állítani, 44khz a legjobb tömörítéshez esetleg media layer 3 vagy mi a fenét használj. A lényeg a középso, video fülön van, ami a képen is látható. Itt Frame sizenál Use Project Settings (Project Frame Sizeát kint szalagon alt+enterrel tudod modosítani. Frame rate annyi amennyi cl_avidemoval vetted fel. Field Order: None (Progressive Scan). Pixel Aspect ratio nem tudom mit csinál szóval azt hagytam :) Video Format pedig legyen Xvid. Ezután klikk mellette Configure majd következo kép:





Fent minden Simple majd Target Quantizert állítsd be. Alatta a csúszkát húzd olyan 4-re kb. Azzal már jó minoségu lesz a kép és a mérete is turheto (ezzel érheto el szerintem a legjobb arány, amit én el tudtam érni, aki tudja hogy ennél jobban hogy lehetne megcsinálni az msg me valahogy). Ezután leOKézol mindent. amikor felhozza a 3 füles oldalt akkor fent beírsz egy nevet, elmented és legközelebb a templatenél be tudod állítani egybol azt. Ezután mentés és HOSSZÚ renderelés után kész is az avi.


Ha az oldalam sokat segített a fragmovied elkészítésében, akkor kérlek támogasd azzal, hogy a movied végére kiteszed a címét. Köszi :)

forrás:csiri.blog.hu